Województwo warmińsko-mazurskie zamieszkuje wielu seniorów, zwłaszcza na terenach wiejskich, małych miast czy w dzielnicach defaworyzowanych. Mimo dużej aktywności Uniwersytetów III Wieku, organizacji seniorskich, instytucji wiele środowisk pozostaje mało aktywnych. Nie mają one bowiem możliwości, środków, wsparcia, by tę aktywność rozwijać.
„Akademia Seniorów Warmii i Mazur” odpowiada na ten problem. To inicjatywa Sieci na Rzecz Seniorów Warmii i Mazur, Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa oraz bezpośredniego realizatora projektu, Mazurskiego Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej MSAL z Orzysza. Wpisuje się ona bezpośrednio w „Akademię III Wieku Warmii i Mazur”, czyli upowszechniany przez Federację FOSa zapis Wojewódzkiego Programu na Rzecz Osób Starszych na lata 2009 – 2013 „Pogodna i bezpieczna jesień życia na Warmii i Mazurach.
Na czym polega Akademia?
W ramach Akademii wybierzemy co najmniej siedem środowisk lokalnych, w których przeprowadzimy cykl zajęć dla osób 60+:
- wykłady – np. z zakresu historii, zdrowia, literatury i in.
- zajęcia praktyczne - interaktywne warsztaty, jak np. taneczne, z samoobrony, dziennikarskie, fotograficzne, filmowe, plastyczne i In.
- wyjazdy edukacyjne - dwudniowe wizyty edukacyjne do muzeów, obiektów naukowych, aktywnych organizacji itd.
- szkolenia - to odpowiedź na potrzebę wzmocnienia liderów środowisk seniorskich – oczywiście osób 60+. Dlatego zrealizujemy tu dwudniowe szkolenia „menadżerskie” o tematyce istotnej dla organizacji zrzeszających osoby starsze.
Szczegółowy program zajęć, wykładów konsultowany będzie z osobami starszymi. Zajęcia te poprowadzą eksperci, trenerzy wskazani przez MSAL, ale także przez wybrane środowiska seniorskie.
Kto może wziąć udział?
Bezpośrednimi odbiorcami działań są osoby starsze, od 60 r. życia, w tym liderzy ich środowisk.
Zgłoszeń do udziału w projekcie dokonywać mogą podmioty i organizacje zrzeszające osoby starsze, działające z nimi i na ich rzecz. Szczególnie serdecznie zapraszamy członków Sieci na Rzecz Seniorów Warmii i Mazur, ale także wszystkie organizacje i instytucje senioralne, zwłaszcza z tych miejscowości/dzielnic miast w województwie warmińsko-mazurskim:
- w których nie prowadzone są działania edukacyjne, w szczególności te dofinansowane w ramach Rządowego Programu ASOS
- gdzie nie funkcjonują uniwersytety osób starszych (III Wieku) i inne organizacje, bądź funkcjonują, ale mają słaby potencjał i nie są w stanie odpowiedzieć skutecznie na edukacyjne potrzeby środowisk seniorskich
Co chcemy osiągnąć?
Projekt nastawiony jest na trwałość. Główne rezultaty to zwiększenie aktywności społecznej, obywatelskiej i lokalnej osób starszych i osób działających na ich rzecz oraz przyczynienie się do systemowej poprawy sytuacji seniorów w regionie, zwłaszcza w miejscowościach, gdzie środowiska seniorskie są mało aktywne.
Dlatego też jedno z podstawowych kryteriów udziału w projekcie będzie nastawienie na trwałość. Wybierzemy te środowiska, gdzie zajęcia w ramach projektu mają zapoczątkować budowę Klubu seniora, Uniwersytetu III Wieku czy innej organizacji seniorskiej, przekształcenie się grupy nieformalnej w formalną, rozwój oferty edukacyjnej środowiska seniorskiego w sposób systemowy.
Zapraszamy do udziału
Organizacje i instytucje z terenu Warmii i Mazur, działające na rzecz środowisk osób starszych (bądź grupy nieformalne w partnerstwie z podmiotem instytucjonalnym), zainteresowane udziałem w projekcie, zapraszamy do składania zgłoszeń do dnia 16 listopada (formularz zgłoszeniowy w załączeniu).
Działania projektu realizowane będą w okresie listopad 2012 – czerwiec 2013. W poszczególnych miejscowościach współpracować będziemy z organizacjami/ instytucjami, które
- zapewnią udział osób 60 +
- wskażą wolontariusza – organizatora lokalnego służącego pomocą w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć praktycznych, wykładów, skompletowaniu grup na wizyty edukacyjne, kontakt z koordynatorem itp.
- zapewnią inne wsparcie, jak np. sale, projektor
Większość działań finansowana będzie w ramach projektu (poza niektórymi kosztami, jak sale, częściowo podróże itd.). Dodatkowym atutem w zgłoszeniach będzie jednak zgłoszenie zasobów własnych, w tym również propozycja dodatkowych zajęć, wykładów organizowanych przez dane środowisko, prowadzących do trwałości działań już po zakończeniu projektu.
W przypadku pytań prosimy o kontakt z Krzysztofem Marusińskim, e-mail marusinski@orzysz.org.pl, tel. 796 140 648.
Projekt dofinansowany został w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.
Do pobrania: