Opieka wytchnieniowa to jeden z programów, który finansowany jest z środków Funduszu Solidarnościowego. W dwóch pierwszych edycjach programu – w 2019 i w 2020 roku – o dofinansowanie usług opieki wytchnieniowej mogły ubiegać się samorządy – gminy i powiaty.
W ubiegłym roku do programu zgłosiło się 329 samorządów, w tym roku – 359. Na realizacje programu z środków Funduszu Solidarnościwego przeznaczono w sumie ponad 52,2 mln złotych.
Fundusz Solidarnościowy to idea, która powstała w celu upodmiotowienia i przywrócenia godności osobom, które do tej pory przez dziesięciolecia były marginalizowane – mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik.
Chcemy, by programy z Funduszu Solidarnościowego rozwijały się prężnie na poziomie lokalnym, żeby – w tym przypadku usługi opieki wytchnieniowej – docierały do jak najszerszego grona osób zainteresowanych. Dlatego uruchamiamy nowy program adresowany do organizacji pozarządowych, po to, by mieszkańcy gmin, które nie przystąpiły do programu, również miały możliwość skorzystać z tych usług – dodaje Paweł Wdówik, który jest pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych.
W ramach programu „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością – edycja 2020-2021” organizacje pozarządowe otrzymają wsparcie finansowe na usługi opieki wytchnieniowej zarówno w ramach pobytu dziennego jak i pobytu całodobowego. Program sfinansuje także specjalistyczne poradnictwo psychologiczne lub terapeutyczne, a także wsparcie w zakresie nauki pielęgnacji, rehabilitacji, dietetyki.
Na realizacje programu w bieżącym roku przeznaczono 30 mln złotych. W przyszłym roku ta kwota ma wzrosnąć do poziomu 50 mln złotych.
Organizacje pozarządowe mogą składać wnioski do końca września br.