U wojewody bez zmian

U wojewody bez zmian

Program współpracy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w dalszym ciągu obejmuje tylko organizacje pomocowe. Pomimo naszych wniosków program nie zmienił się.

Żaden z poniższych wniosków Rady nie został uwzględniony w ostatecznym programie współpracy. Proponowaliśmy m.in. rozszerzyć program o wszystkie branże organizacji, z którymi Wojewoda współpracuje tj. świadczących pomoc w razie kryzysów, obronności oraz mniejszości narodowych. Szkoda także, że nie ma sprawozdania z prowadzonych konsultacji. Być może  z niego dowiedzielibyśmy się, dlaczego zapadła taka decyzja. Mamy nadzieję, że współpracując w roku bieżącym z pełnomocnikiem Wojewody ds Społeczeństwa Obywatelskiego doprowadzimy do opracowania programu zawierającego wszelkie formy wspólpracy Wojewody z organizacjami.

Poniżej nasze uwagi zgłoszone do projektu Programu, a w załączeniu Program Wojewody na rok 2017.

 

UWAGI ROPWWM
do projektu Programu współpracy Urzędu Wojewódzkiego
z organizacjami pozarządowymi

Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego z uznaniem obserwuje współpracę Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z organizacjami pozarządowymi. Współpraca ta opisana jest w Rocznych programach współpracy i sprawozdaniach z ich realizacji, a także opisana w innych dokumentach.
W związku z zaproszeniem do konsultacji projektu Programu współpracy na rok 2017, Rada zgłasza poniższe wnioski, licząc na wzmocnienie współpracy z Wojewodą:   

  1. Program obejmuje współpracę z organizacjami w sferze pomocy społecznej. Zgodnie z Ustawą o wojewodzie i administracji rządowej w województwie oraz Statutem Urzędu Wojewódzkiego istnieje jeszcze współpraca z organizacjami w zakresie obronności i zabezpieczenia kryzysowego oraz w zakresie  mniejszości narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym. Ta współpraca jest przez Urząd Wojewódzki realizowana (m.in. w ramach wojewódzkiego planu zarządzania kryzysowego) i powinna być opisana w Programie współpracy.
    Wnioskujemy zatem o włączenie do Planu współpracy także sferę współpracy Urzędu Wojewódzkiego z organizacjami w zakresie obronności i zabezpieczenia kryzysowego oraz w zakresie mniejszości narodowych.
    Zamieszczenie ww sfer skutkować będzie zmianami w wielu miejscach Programu.
  1. Cel główny Programu współpracy, o brzmieniu:
    Celem głównym współpracy Wojewody z organizacjami jest finansowe wspieranie programów w określonym przez Wojewodę obszarze pomocy społecznej, realizowanych przez podmioty uprawnione,
    powinien zawierać także powyżej wymienione dwie sfery współpracy.
    Wydaje się także, że cel główny powinien nawiązywać także do strategii rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego.
     
  2. W Rozdziale IV pn. Formy współpracy pozafinansowej Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z organizacjami powinna znaleźć się informacja o:
    a. pracy przedstawiciela Wojewody w Radzie Działalności Pożytku Publicznego Województwa Warmińsko-Mazurskiego;
    b. pracy Pełnomocnika Wojewody ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.
  1. W bieżącym roku (2016) Urząd Wojewódzki sfinansował nagrodę rzeczową w Konkursie Godni Naśladowania organizowanym przez Radę Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
    Wnioskujemy, aby Urząd Wojewódzki kontynuował współpracę w tym zakresie, w związku z czym proponujemy wpisanie do Programu współpracy partycypacji Urzędu w tym zakresie.
  1. Wydaje się zasadne, aby Urząd Wojewódzki planował doroczne spotkanie organizacji współpracujących z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim, podczas którego organizacje już współpracujące, lub zainteresowane współpracą, mogłyby się zapoznać z  działaniami Wojewody i podległymi mu jednostkami. ROPWWM deklaruje współpracę przy realizacji takiego spotkania.

W sferze współpracy finansowej  (Rozdział V) warto wyasygnować środki finansowe dla organizacji pozarządowych na wkład własny do projektów infrastrukturalnych i miękkich realizowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury.  
Projekty finansowane w ramach RPO wymagają wkładu własnego w wysokości 5 % dla projektów miękkich i 15 % dla projektów infrastrukturalnych (twardych). Brak środków własnych na wkłady własne jest bardzo dużą barierą w aplikowaniu o środki unijne i realizację ważnych społecznie projektów. Możliwość pozyskania środków finansowych na wkłady własne z budżetu Wojewody Warmińsko-Mazurskiego mogłoby zdecydowanie wzmocnić niektóre działania, jakie wspiera finansowo Wojewoda. Wnioskujemy o wyasygnowanie dodatkowych środków w wys. 200.000 zł na wkłady własne dla organizacji pozarządowych



Załączone pliki: