Jedno z Partnerstw Tematycznych funkcjonujących w ramach Strategicznej Mapy Drogowej Rozwoju Sektora Obywatelskiego w Polsce zaproponowało powołanie Rady Dialogu Obywatelskiego. Trwają konsultacje tej propozycji.
Stanowisko strony pozarządowej Rady Dzialalności Pożytku Publicznego Województwa Warmińsko-Mazurskiego brzmi następująco (projekt RDO w załączniku):
OPINIA
dotycząca założeń Rady Dialogu Obywatelskiego opracowanego przez Partnerstwo nr 13 Strategicznej Mapy Drogowej Rozwoju Sektora Obywatelskiego w Polsce
Opinia odnosi się do kwestii wyłaniania przedstawicieli organizacji pozarządowych z regionów.
Proponowane rozwiązanie dotyczące obecności w Radzie Dialogu Obywatelskiego przedstawicieli organizacji pozarządowych z regionów jest słuszne, jednak zastrzeżenia budzi sposób wyboru tych przedstawicieli.
Założenia określają sposób wyłonienia reprezentantów regionalnych w sposób następujący:
„Ad.2. Regionalni przedstawiciele organizacji pozarządowych wybierani w regionalnych wyborach organizowanych przez Regionalne Rady Działalności Pożytku Publicznego. Bierne prawo wyborcze nie przysługuje organizacjom, które zasiadają w Radzie z uwagi na spełnianie kryterium reprezentatywności lub ubiegającym się o wybór z puli specyficznych obszarów i form działania organizacji”.
W naszej opinii nie ma potrzeby dokonywania odrębnych wyborów przedstawicieli organizacji do Rady Dialogu Obywatelskiego. Powinni to być przedstawiciele strony pozarządowej wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego wyłonieni przez samą stronę pozarządową Rady. Każda Rad powinna wskazać po 2 przedstawicieli.
Warunkiem jest wyłonienie tych przedstawicieli w demokratycznych wyborach przez sektor pozarządowy, a nie wskazanie ich przez Marszałka.
Taki sposób wyłaniania reprezentantów regionów:
Załączone pliki: