23 września w Braniewie odbyło się I Forum Inicjatyw Pozarządowych, którego organizatorem była Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Braniewskiego.
Hasło przewodnie FIP - „Razem czy osobno, wpływ współpracy na rozwój lokalny" - nie było przypadkowe. Rok temu reaktywowaliśmy Radę, powstało Centrum Organizacji Pozarządowych. Kilka miesięcy temu wypracowano Regulamin dla Powiatowego Programu Partnerstwa na rzecz Rozwiązywania Problemów Społecznych i Gospodarczych Lokalnej Społeczności. W pracach tych udział brała ROP, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i ośrodki kultury.
Po co partnerstwo? Widzimy sytuację gospodarczą i społeczną, jaka ma miejsce na terenie naszego powiatu. Jest wola skonsolidowania wspólnych działań międzysektorowych. Cel jest wspólny, każdemu z partnerów zależy na rozwoju swojej małej ojczyzny. Organizacje i ośrodki pomocy obecnie współpracują jedynie na zasadzie dotowania działań w sferze pomocy społecznej. Współpraca daje dużo więcej możliwości i szans dla każdej ze stron. Misją partnerstwa jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju społecznego i podniesienia jakości życia mieszkańców powiatu braniewskiego, w oparciu o potencjał ludzi, zasoby gospodarcze i przyrodnicze.
Podczas Forum nastąpiło uroczyste podpisanie Karty Partnerstwa przez Starostę, wójtów, burmistrzów, przedstawicieli OPS i ośrodków kultury. Dla nas była to bardzo ważna chwila, mi jako prowadzącej uroczystość i osobie inicjującej partnerstwo drżał głos.
Ważnym wydarzeniem FIP były prezentacje organizacji pozarządowych. Zaprosiliśmy organizacje, które wyróżniają się przede wszystkim angażowaniem mieszkańców i aktywnością. Wśród nich zaprezentowały się: Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń", Lacrimoza, Stowarzyszenie „Pod Dębem" Na Rzecz Rozwoju Bemowizny, Stowarzyszenie Na Rzecz Młodzieży w Braniewie, Koło Gospodyń Wiejskich z Wierzna Wielkiego, Drużyna Nidhogg z Braniewa, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Lokalna Grupa Działania Partnerstwo dla Warmii, Polski Związek Niewidomych Koło w Braniewie. Organizacje przygotowały wspaniałe prezentacje, a także i stoiska na holu. Nie zabrakło wątku artystycznego - działający przy PZN zespół Ton Lira otworzył uroczystość, a zespół Tęcza Warmii zakończył FIP swoim występem. W trakcie wystąpiła grupa breakdance, dając świetny pokaz swoich umiejętności.
Na FIP przybyli goście z Urzędu Marszałkowskiego - Pani Wiesława Przybysz - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Joanna Glezman - Pełnomocnik Marszałka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Panie podkreślały rolę współpracy i promowały powstawanie partnerstw.
Na zakończenie wystąpił Starosta Braniewski Pan Leszek Dziąg, życząc sukcesów i owocnej pracy.
Dziękuję tym, którzy pomagali przy organizacji Forum, przede wszystkim Radzie Organizacji Pozarządowych Powiatu Braniewskiego, Panu Romanowi Szliwińskiemu za wspólne prowadzenie uroczystości, Małgosi Dębickiej za wszystko, Jarosławowi Skibie za poświęcony czas.
Dziękuję Organizacjom za obecność, samorządom za akt woli współpracy i obecność w tym dniu z Nami.
Dziękuję Edycie Karpińskiej za pomoc przy organizacji, Wiesławowi Jaros - za obsługę fotograficzną. Grzegorzowi Lewko za pomoc w każdym momencie, Dyrektorowi Braniewskiego Centrum Kultury za pomoc organizacyjną.
Beata Jarosz
Przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Braniewskiego.