PRZYJAŹNI DZIECIOM

Urząd Wojewódzki w Olsztynie uhonorował dziś najbardziej aktywne organizacje pozarządowe działające na rzecz dzieci i młodzieży na terenie Warmii i Mazur. Podczas konferencji "Przyjaźni dzieciom" nagrodzono trzy organizacje, a osiem wyróżniono.

Konferencja "Przyjaźni dzieciom" odbyła się 15 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, który był także organizatorem przedsięwzięcia. Wzięły w niej udział organizacje działające na rzecz dzieci i młodzieży z Warmii i Mazur, wśród których za aktywność i partnerską współpracę z Urzędem nagrodzono Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie ARKA w Olsztynie, Towarzystwo Rodzin i Przyjaciół dzieci Uzależnionych „Powrót z U". w Olsztynie i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Iławie. Podczas konferencji omówiona została dotychczasowa współpraca wojewody z organizacjami działającymi na rzecz dzieci oraz nakreślono perspektywy dalszej współpracy. W ramach części artystycznej wystąpiły śpiewające harcerki z ZHP Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej.
Nagrodzono:
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie ARKA w Olsztynie,
Arka to świetlica środowiskowa obejmująca opieką dzieci w wieku od 6 do 15 lat, które pochodzą z różnych środowisk społecznych, z rodzin wielodzietnych , często patologicznych, doświadczających przemocy w rodzinie, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Dysponując wysoko wykwalifikowaną specjalistów potrafi zapewnić opiekę i ciepło tym dzieciom
Stowarzyszenie powstało z inicjatywy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie i wielu ludzi, których serca czułe są na los dzieci, szczególnie potrzebujących wsparcia materialnego i duchowego.
Celem istnienia Stowarzyszenia jest zapewnienie pomocy dzieciom poprzez zarówno stałą dzienną opiekę, ale także organizowanie zajęć oświatowo - wychowawczych, fachowej opieki pedagogiczno - psychologicznej, kół zainteresowań (muzyczne, plastyczne), organizowanie imprez kulturalnych, sportowych oraz wypoczynku letniego i zimowego.

Towarzystwo Rodzin i Przyjaciół dzieci Uzależnionych „Powrót z U". w Olsztynie jako główny cel podejmuje pracę z rodzicami i krewnymi osób uzależnionych, zapobiega rozszerzaniu się narkomani, podejmuje akcje uświadamiające, prowadzi poradnictwo, pomaga w motywowaniu do leczenia i resocjalizacji, , prowadzi szkolenia dla członków, rodziców, współdziała z innymi organizacjami, organizuje grupy terapeutyczne i po leczeniu pomaga w ustabilizowaniu się zawodowym i rodzinnym.
Dodatkowym zajęciem terapeutyczną - profilaktycznym są szkolenia dla rodziców prowadzone przez specjalistów. Mają one na celu nie tylko zapoznanie ich z problemem narkomani czy innych patologii a zwłaszcza przypomnienie im o ich wiodącej roli wychowawczej wobec dzieci i odpowiedzialności, jaką na siebie przyjęli.
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Koło w Iławie dba o sprawy niepełnosprawnych i rozwiązywanie ich problemów w środowisku lokalnym, szczególnie zaś dotyczących dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną
Jedną z ostatnich inicjatyw jest uruchamienie w majy br. punktu doradczo - informacyjnego dla osób niepełnosprawnych, a także dla ich rodziców i opiekunów prawnych, w którym można uzyskać:pomoc w przygotowaniu dokumentów celem ubiegania się o orzeczenie lub dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i in., informacje o ulgach i uprawnieniach osób niepełnosprawnych, informacje o możliwości wsparcia finansowego i rzeczowego osób niepełnosprawnych,
wiedzę o organizacjach i instytucjach prowadzących działania na rzecz osób niepełnosprawnych

 

Wyróżniono:

Stowarzyszenie na Rzecz Tworzenia Przyjaznego Środowiska Wychowawczego Dzieci i Młodzieży Iławskiej „Przystań"

pomaga uzdolnionej młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej.


Stowarzyszenie prowadzi fundusz stypendialny dla ubogich uczniów osiągających bardzo dobre wyniki w nauce.


Stowarzyszenie było inicjatorem stworzenia Centrum Wolontariatu Młodzieżowego w Iławie, gdzie swoje zainteresowania może realizować duża grupa młodzieży.


Działania stowarzyszenia mają na celu podnoszenie kompetencji osobistych młodych ludzi, rodziców i nauczycieli.


Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Leczonych Chirurgicznie „Uśmiech" w Olsztynie powstało przy Oddziale Chirurgii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie

. Działalność stowarzyszenia opiera się na bezpłatnej, społecznej pracy członków, którzy w większości są pracownikami oddziału.


Oddział jest jedynym w województwie ośrodkiem udzielającym pomocy dzieciom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, ofiarom przemocy domowej, leczonych z powodu wad wrodzonych wieku dziecięcego.


Na oddziale przybywają dzieci z ciężkimi schorzeniami chirurgicznymi. Stowarzyszenie stara się stworzyć małym pacjentom atmosferę domowego ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Wspiera również rodziny chorych dzieci.


Bank Żywności w Olsztynie

Bank Żywności w Olsztynie jest organizacją utworzoną w sierpniu 2000 r. Jego głównym celem jest organizowanie systemu bezpłatnego pozyskiwania, gromadzenia a następnie bezpłatnej dystrybucji żywności. Bank Żywności pozyskuje wyłącznie artykuły nadające się do spożycia. Koszty działalności pokrywane są z dotacji, darowizn oraz składek. Podejmowane działania Banku Żywności w Olsztynie są bardzo skuteczne, a udzielana pomoc trafia do ludzi najbardziej jej potrzebujących.


Bardzo istotnym zadaniem Banku Żywności na rzecz zmniejszania niedożywienia dzieci sa prowadzone w tym zakresie badania, szkolenia oraz bezpośrednia pomoc. Diagnozy tego zjawiska przeprowadzane przez Bank są często pierwszymi badaniami i stanowią punkt wyjścia dla działań innych instytucji i organizacji pomocy społecznej.


Katolickie Stowarzyszenie Opieki nad Dzieckiem i Rodziną im. Św. Brata Alberta

wspiera swoją działalnością zadania szkoły związane z opieką nad dziećmi i ich rodzinami. Współpracuje m.in. ze Specjalnym Ośrodkiem szkolno-Wychowawczym przy organizowaniu turnusów rehabilitacyjnych, zajęć pozalekcyjnych, czasu wolnego dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz specjalistycznej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.


Stowarzyszenie Kultury Romskiej „Hitano" w Olsztynie

zaangażowane jest w przekazywaniu dzieciom romskim kultury, tradycji i folkloru romskiego, rozwijanie ich talentów oraz zainteresowań. Prowadzi zespół muzyczny „Witano" i „Młode Hitano". Stowarzyszenie m.in. uzyskało pieniądze na zakup komputerów do aranżacji muzyki romskiej a tym samym umożliwiło poszerzenie wiedzy w zakresie informatyki. Dzieci z „Młodego Hitano" , dzięki stowarzyszeniu rozwijają swoje zainteresowania i wrodzone zdolności.

Stowarzyszenie Prospołecznych Inicjatyw Gminy Wydminy zaangażowane jest w integrowanie dzieci i młodzieży zamieszkałej na terenie gminy Wydminy, w organizowanie dla nich atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu, pomoc w rozwijaniu zainteresowań, zapoznawanie z dziedzictwem kulturowym gminy. Członkowie stowarzyszenia nauczyli się pisać wnioski i dzięki temu pozyskują pieniądze na organizacje imprez sportowych, teatralnych, wystaw.

Stowarzyszenie Wielokierunkowej Pomocy „Remedium" w Mrągowie zaangażowane jest w łagodzenie traumatycznych doznań dzieci alkoholików, organizowanie grup wsparcia oraz pomocy psychologicznej. Wprowadza nowatorskie sposoby rozwiązywania problemów dorosłych dzieci alkoholików. Organizuje grupy samopomocowe dla osób z problemami alkoholowymi i ich rodzin.
Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Warmińsko-Mazurska za swoją misję uznaje kształtowanie osobowości młodego człowieka, wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.
Zasady harcerskie według, których stara się wychować młode pokolenie to:
Służba - czynna, pozytywna postawa wobec świata i drugiego człowieka, służba Bogu, Polsce i bliźnim;
Braterstwo - przyjacielska i serdeczna postawa wobec innych;
Praca nad sobą - nieustanne kształtowanie i doskonalenie własnej osobowości.
Związek angażuje się w organizowanie atrakcyjnego spędzania czasu dzieci i młodzieży, wspiera ich umiejętności i talenty. Organizuje letni wypoczynek dla dzieci z trenów wiejskich.